مباسافت


+ AMD: Quad FX & Intel: Kentsfield

     شرکت AMD اعلام کرده بود که پردازنده چهارهسته واقعی خود را اواسط سال آینده میلادی وارد بازار خواهد کرد. هکتور روئیز مدیرعامل مکزیکی AMD بارها و باشدت و حرارت فراوان Intel را در ارایه پردازنده‌های چهارهسته‌ای Kentsfield متهم به تقلب کرده بود. AMD این‌گونه عنوان می‌کند که پردازنده چهارهسته‌ای Intel در واقع شامل دو پردازنده دوهسته‌ای است که در داخل یک پردازنده قرار گرفته‌است. AMD ادعا می‌کند که پردازنده چهارهسته‌ای‌که ظرف شش ماه آینده وارد بازار خواهد کرد شامل یک پردازنده چهارهسته‌ای یکپارچه خواهد بود. شواهد موجود و اطلاعات نشت کرده از آزمایشگاه‌های AMD نشان‌دهنده صحت ادعای این شرکت بوده و تنها مشکل این پردازنده چهارهسته‌ای، عدم پایداری ولتاژ و تغییرات حرارتی آن است که گفته می‌شود حل شده است. به‌ هر حال پردازنده Kentsfield شرکت Intel را چه چهارهسته‌ای بدانیم یا دو پردازنده دوهسته‌ای در یک پردازنده فرض کنیم، هم‌اکنون در بازار قابل تهیه بوده و حریف می‌طلبد. AMD به‌منظور مقابله با تاخت‌وتاز محصول Intel بستر پردازشی جدیدی با نام Quad FX عرضه کرده است. در این بستر پردازشی، قابلیت نصب دو پردازنده دوهسته‌ای Athlon FX-70‌فراهم شده است تا به‌ شکلی دیگر چهار هسته پردازشی را در اختیار کاربران قرار داده باشد. اولین نکته‌ای که درباره این دو رقیب می‌توان ابراز کرد به قابلیت‌های آن‌ها مربوط خواهد شد. پردازنده چهارهسته‌ای Kentsfield در حوزه بازی‌ها قدرتمند نشان داده و آزمایش‌های اولیه روی نمونه ارایه شده توسط AMD قابلیت‌های اجرای هم‌زمان چند برنامه (Multitasking) را به رخ کاربر خواهد کشید.

AMD - Quad FX 70

AMD - Quad FX

     مادربردهایی که برای پشتیبانی از این بستر پردازشی معرفی شده شامل دو سوکت پردازنده خواهند بود. شرکت nVIDIA‌برای پشتیبانی از این بستر پردازشی چیپ‌ست nForce 680a را عرضه کرده است. این مادربردها از پردازنده‌های Athlon64 Fx-70،Athlon64 FX-72 و Athlon64 FX-74 پشتیبانی خواهد کرد و هماهنگی کاملی با پردازنده‌های چهارهسته‌ای و هشت‌هسته‌ای آینده AMD خواهند داشت. این مادربردها از دو چیپ‌ست استفاده خواهند کرد که قابلیت پشتیبانی از چهار شکاف PCIe X16، تا 20 شکاف PCI، 12 رابط SATA2، چهار رابط PATA، سطوح RAID 0, 1, 0+1, 5، چهار رابط گیگابیت شبکه، صدای High Definition هشت کاناله و 20 رابط USB2.0 را خواهند داشت. قیمت هر یک از پردازنده‌های Athlon64 FX-70 حدود 600 دلار و قیمت پایه پردازنده Athlon64 FX-74 حدود 1000 دلار خواهد بود. این پردازنده و مادربرد مورد نیاز از ابتدای سال 2007 میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهند داشت. در حال حاضر شرکت Asus تنها مادربرد سازگار با این بستر پردازشی را تولید کرده است. لازم به‌ ذکر است که پردازنده‌های جدید خانواده Athlon64 FX از دو مگابایت حافظه Cache L2‌ پشتیبانی می‌کنند.

     نکته بسیار جالب در این ماجرا جابه‌جا شدن جایگاه شرکت‌های AMD و Intel‌است. AMD که برای سال‌ها مدعی پشتیبانی از بازی‌های کامپیوتری بود، هم‌اکنون بهترین پشتیبان سیستم‌های پردازشی جدیدی است که قابلیت اجرای هم‌زمان چندین برنامه هم‌زمان را خواهند داشت. این شرکت برای این قابلیت از اصطلاح MegaTask استفاده می‌کند. در آن‌سو شرکت Intel که با معرفی تکنولوژی Hyper Threading مدعی اجرای هم‌زمان (Multitasking) بود، هم‌اکنون در نسل پردازنده‌های Intel Core 2 در حوزه بازی‌ها مدعی درجه اول شده است و انصافا عالی ظاهر شده است. نتایج اولیه مقایسه‌های صورت گرفته بین دو رقیب نشان از برتری کلی محصول Intel بر محصول جدید AMD دارد. این مقایسه کمی جهت‌دار بوده و عجولانه صورت گرفته است،‌اما کلیت آن قابل اعتماد بوده و نشان از توانایی‌های هر یک از رقبا دارد.

Intel - Kentsfield - Core 2 Quad

Intel - Kentsfield

     Intel با معرفی پردازنده چهارهسته‌ای خود وارد میدان بی‌رقیبی شده است و در فاصله شش تا هشت ماه مانده به معرفی نمونه چهارهسته‌ای AMD بازار پردازنده‌های سطح بالا را به دلخواه خود کنترل کرده و ریشه خواهد دواند... تصور می‌کنم که AMD با معرفی این بستر جدید (Quad FX) استراتژی جدیدی را در پیش گرفته است. این شرکت با این محصول قصد دارد به‌نوعی بازار این نوع پردازنده را از دست نداده تا محصول نهایی خود را آماده توزیع در بازار کند. البته Intel حریف دست و پابسته‌ای نخواهد بود. شنیده‌ها حاکی است که شرکت Intel‌برای تابستان سال آینده پردازنده چهارهسته‌ای واقعی خود را که از یک پردازنده چهارهسته‌ای 45 نانومتری استفاده کرده معرفی خواهد کرد. این پردازنده که Yorkfield نام خواهد داشت از FSB1333 و نسل حافظه DDR3‌پشتیبانی خواهد کرد. چیپ‌ست‌های پشتیبان این پردازنده‌ها Bearlake نام خواهند داشت. نکته جالب این ‌کار این است که طرف مقابل به شکل کامل از استراتژی طرف مقابل آگاه است، اما امکان واکنش سریع نخواهد داشت. Intel در چنین موقعیتی قرار گرفته است. به ‌بیان دیگر شرکت AMD در بهار سال آینده پاسخ حمله Intel را به‌سختی خواهد داد. بازار کامپیوتر شاهد ماجراهای جدیدی خواهد بود که ارزش انتظار و تماشا دارد.

منبع: بزرگراه فناوری اطلاعات

نویسنده : ; ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ ; ٢٢ آذر ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ معرفی نرم افزار (۱۱)

     Registry Mechanic 6.0 - این نرم افزار از قدرتمند ترین ابزار جهت شناسایی ایرادهای نرم افزار موجود در سیستم عامل ویندوز علی الخصوص رجیستری می باشد. تمامی فایل های اضافه ی بیهوده، فایل های به جا مانده از برنامه ها و ... را در مدت زمان کوتاهی شناسایی و تعمیر می نماید. ترجیحا پیشنهاد می گردد که نرم افزار را آپ دیت ننمایید. چون ممکن است که اطلاعات ثبت شناسایی شده و شما را از کار با نرم افزار باز دارد !!

سایت اصلی / حجم: ۴.۶۴ مگابایت / دانلود / شماره سريال

 

     Clone CD 5.2.9.1 - نرم افزاری قدرتمند، ساده و بسیار کاربردی جهت کپی سی دی. با استفاده از این نرم افزار به جرأت می توان گفت شما به اطلاعات موجود بر روی بیتشر (تمامی) سی دی های خراب خود دست خواهید یافت. تنها کافی است که با استفاده از این نرم افزار یک Image از سی دی خراب بگیرید و سپس فایل Image را با استفاده از نرم افزار IsoBuster گشوده و به فایل های خود دست یابید.

سایت اصلی / حجم: ۲.۴۴ مگابایت / دانلود / کرک

 

     ویروس جدید یاهو مسنجر (W32/YahLover.worm) - شاید نرم افزار یاهو مسنجر شما هم به ویروس جدیدی که به سرعت در بین دارندگان این نرم افزار که از نان شب واجب تر است !! هم آلوده شده باشد. تنها کافی است از نرم افزار یاهو مسنجر خود به طور کامل خارج شوید، صفحات اینترنت خود را نیز ببندید، فایل زیر را دانلود نموده و سپس آن را اجرا نمایید. و دستورات نرم افزار را عمل کنید.

حجم: ۴ کیلوبایت / دانلود / رایگان

 

     Timed Shutdown 0.5 - شاید شما هم بخواهید در مدت زمان خاصی سیستم خود را خاموش نمایید یا هنگامی که عملیات پردازش نرم افزاری خاص تمام شد سیستم عامل خاموش شود یا هنگامی که ارتباط شما با اینترنت قطع شد سیستم شما خاموش شود. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار این خواست ها را اجرا نمایید.

حجم:  ۱.۹۴ مگابایت / دانلود / رایگان

 

     Kaspersky Internet Security 6.0 - بسته ی امنیتی مشهوری که در رده بندی سایت Top 10 پس از نرم افزار BitDefender رتبه ی دوم را کسب کرد. این بسته شامل: AntiVirus - AntiHacker - AntiSpam - AntiSpyware - AntiRegHack - AntiMailHack می باشد.

سایت اصلی / حجم: ۲۲.۱ مگابایت / دانلود / اطلاعات ثبت نرم افزار / مشاهده ی مقایسه ی نرم افزار های امنیتی

 

     Opera 9.1 - مرورگری سریع، کم حجم و با محیط کاربری بسیار آسان که در سایت Top 10 توانست رتبه ی نخست را کسب نماید و پس از آن اینترنت اکسپلورر در جایگاه دوم قرار گرفت و مرورگ فایرفاکس نیز در جایگاه سوم.

سایت اصلی / حجم: ۶.۲۷ مگابایت / دانلود / رایگان / مشاهده ی مقایسه ی مرورگر ها

 

     WinRAR 3.61 - نرم افزاری قدرتمند و مشهور و کاربری آسان که شما را قادر می سازد تا اکثر فایل های فشرده مانند: rar,zip,bat را گشوده و یا به صورت فشرده در آورید.

سایت اصلی / حجم: ۰.۹۸ مگابایت / دانلود / کرک

 

     Ad-Aware SE Personal 1.06 - نرم افزاری بسیار کاربردی جهت شناسایی و حذف فایل های جاسوسی و تبلیغاتی که ایجاد مزاحمت می کنند. البته تعداد بسیار زیادی از کاربران اینترنت با این نرم افزار آشنا نیستند و یا از آن استفاده نکرده اند. تنها کافی است آن را نصب نمایید و استفاده کنید تا مشاهده کنید چه تعداد فایل های مخرب و خطرناک بر روی سیستم عامل شما وجود دارند. نکته ای که باید به آن اشاره نمود این است که حتما هفته ای یک بار آن را به روز نمایید و دیگر اینکه در هنگام شروع اسکن از منوی موجود Perform full system scan را انتخاب نموده و سپس شروع به اسکن نمایید.

سایت اصلی نرم افزار / حجم: ۲.۷۲ مگابایت / اعتبار: رایگان / دانلود

منبع: MOBASOFT

نویسنده : ; ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ ; ٤ آذر ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک