گپی خودمونی با بلوتوث بازان

** اگر دوست نداشتی متن را کامل بخوانی، لطفا تنها پاراگراف آخر را که به رنگ سبز است بخوان. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

Bluetooth logo

     به راحتی و در کمتر از یک دقیقه آبرو، شخصیت، اصالت و کلا وجود یک فرد را در سراسر دنیا نابود می کند و حق آرامش و نفس کشیدن را از او می گیرد. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     بله به همین راحتی... به واقع چرا این قدر خود خواهی؟ حاضری تنها برای چند ثانیه سرگرمی و لذت خودت یک عمر فردی را (مرد یا زن - پسر یا دختر) سیاه و تباه کنی و گرفتار گردبادی عظیم از عذاب و زخم زبان کنی آن هم به جرم بی گناهی و بی خبری یا تهمتی نا به جا و یا اینکه شوخی کودکانه و در نهایت هم یا می خندی و یا می گویی کار من که نیست دیگری پخش کرده و به دست من رسیده، حالا من پخش نکنم یا نبینم دیگری این کار را انجام می دهد و از این دست توجیه های خود گول زنانه که حتی یک بچه امروزی هم می فهمد که داری چه می گویی. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     چرا واقعا یک لحظه تنها یک لحظه پیش خودت فکر نمی کنی که آیا این کار درست است؟ تمیز است؟ انسانی است؟ نه به حرف و حدیث دیگران کار داریم و نه امر به معروف و نهی از منکر ... تنها خودت با خودت رو راست باش و ببین که اگر از دید وجدانت به این عمل بنگری یقینا این کار را انجام نمی دهی. باور کن خودت بهترین مراقب هستی ... خودت می دانی داری چه می کنی ... مگر زمانی که این فناوری نبود دیگران چه می کردند؟ لذت نمی بردند؟ خوش نبودند؟ نمی خندیدند؟ سرگرم نمی شدند؟ (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     اصلا درباره بلوتوث چی می دونی؟ تاریخچه اش رو می دونی؟ کاربرد هاش رو می دونی؟ اصلا درباره خانم ماریا خرسند چیزی می دونی؟ ارتباطش با بلوتوث؟ حتما تا به الآن خیلی درباره فیلم و عکس هایی که پخش شده است در دنیای مجازی اینترنت جست و جو کردی و یا برنامه های مخربی که بخواهی خودت را سرگرم کنی و دیگری را بد بخت اما تا به حال شده فقط یک بار به وب سایت اصلی این فناوری مراجعه کنی و ببینی اصلا ماجرا از چه قرار است؟ یا دانشنامه ویکی پدیا که چه توضیحاتی در باره نسخه های مختلف و پیشرفت های تدریجی این فناوری داده است. لطفا بهانه انگلیسی بودن را هم نیاور که در ویکی پدیا با کمی تخلص به فارسی ترجمه شده است و منابع فارسی هم در اینترنت کم نیست و اصلا خود تو می توانی یکی از مترجمین باشی و معرفی این فناوری ... نمی خواهم بگویم که من می دانم و تو نمی دانی ... این جا هم جای به رخ کشیدن دانستن یا محاکمه کردن ندانستن نیست، موضوع این است که خیلی از وسایل و فناوری هایی که در زندگی روزمره استفاده می کنیم نمی شناسیم ... باور کن نمی شناسیم ... لطفا نگاهی به این صفحه بیانداز http://www.bluetooth.com/Bluetooth/Products/Products و ببین همین فناوری که تو تنها از یک روش و درباره یک عمل زشت و نا به جا استفاده می کنی چه کاربرد هایی دارد... دوست من تا این لحظه که من دارم متن را می نویسم تعداد ۶٣٣۵ وسیله گوناگون در زمینه های مختلف از جمله پزشکی، بازی و سرگرمی، اداری، تعمیری، شخصی و ... ساخته شده است که تو تنها در یک زمینه از آن استفاده می کنی ... آن هم یک استفاده بسیار کثیف و شرم آور ... (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     یک روز در متروی تهران نوع فایل هایی که بین مسافران از طریق بلوتوث رد و بدل می شد را پرسیدم کل قطار که نه تنها همان واگنی که بودم و چند نفری که اطرافم بودند ... حتی یک نفر هم نگفت فایل تکست، ورد، پاور پوینت، پی دی اف و ... بیشترین نوع فایل فیلم بعد عکس و بعد از آن آهنگ بود ... البته منکر نمی شوم که همه جا و همیشه این گونه است اما ... قبول کنیم که از این فناوری محدود و کوچک هم باز درست استفاده نمی کنیم ... (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     یا از طرف دیگر فایل های مخرب ویروس مانندی که به گوشی افراد ارسال می شود و خیلی از اطلاعات مهم آن ها را از بین می برد یا سوءاستفاده از فردی که بلوتثش روشن است و در این لحظه با استفاده از برنامه های مخرب شماره آن ها را بدست می آوری. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     دقت کن ... تمامی این موارد تجاوز به حریم خصوصی افراد است ... موضوعی که این روز ها به راحتی نادیده گرفته می شود و باعث این امر هم استفاده نا به جا از فناوری هایی مانند بلوتوث و اینترنت است که به راحتی هویت افراد را خدشه دار می کند. خود تو قبول کن که به هیچ طریق راضی نیستی کسی از هویت حقیقی تو و خانواده ات با خبر شود ... نشانه بارز هم انتخاب کردن اسامی بسیار بی معنی و گاهی به دور از ادب برای نام بلوتوثت یا آی دی های اینترنتی است ... (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     اگر کارت درست و به جا است چرا خودت را معرفی نمی کنی ... تا به حال از خودت پرسیدی؟ اگر درست است چرا در حضور والدین یا افرادی که در نظرت محترم هستند این کار ها را انجام نمی دهی؟ چرا در جمع مهمان ها و یا فامیل هایت که دور هم جمع شده اید این کار را انجام نمی دهی؟ بالاخره اگر درست است که نباید پنهان کنی؟ جالب این جا است که به هیچ جنسیتی و گروهی هم رحم نمی کنی ... از بازیگر مرد و زن سینما و تلویزیون گرفته تا بازیکن مشهور تیم فوتبال و مجری مشهور تلویزیون و سردار پلیس و دانش آموز مدرسه و طلبه و مداح و کودک ... بله حتی کودک ... فیلم هایی که از آزار های کودکان و یا پسر ها در سطح شهر پخش شده است ... و حتی اگر دانشجو باشی که به دوست دانشجوی خودت هم رحم نمی کنی و عمل به دور از انسانیت شخص دیگری را بیشتر گسترش می دهی و خودت را در عمل او شریک می کنی... و در نهایت هم او را مورد انتقاد قرار می دهی که چه کار زشتی انجام داده است! (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     می دانم که این جمله تکراری است و خسته کننده اما این دفعه این جمله را عملی ببین نه تصوری، آن زمانی که در حال پخش کردن فیلم عروسی شخصی هستی هیچ به این فکر کردی که در حال پخش فیلم عروسی خودت یا اعضای خانواده ات هستی ... دختر و پسری که با کوله باری از عشق و امید و آرزو بار سفر زندگی مشترک را برای در کنار هم بودن می بندند و تو این بار مقدس را نابود می کنی و حرمت و وقار پاک را از بین می بری. خود تو اگر متوجه شوی شخصی در حال پخش فیلم عروسی ات است انصافا چه رفتاری با او می کنی؟ همان طور که تو برای خواهر یا مادر خودت و حتی برای خودت ارزش قائلی و متانت و پاکی برایت اهمیت دارد باور کن برای آن افرادی هم که در آن فیلم هستند اهمیت دارد ... تنها بیا و جنبه وجدان انسانی را در نظر بگیر ... شاید بگویی این خانم یا دختر فاسد است پس مهم نیست که من پخش کنم، تو از کجا می دانی؟ شاید آن یک فیلم خصوصی باشد که افراد آن فیلم هم کاملا رابطه قانونی داشته باشند و افراد سالمی باشند ... و یا آن دختر یا خانم به زور افرادی باج گیر و بی منطق مجبور به حضور در فیلم شده باشند ...  باور کن همیشه همه افراد بد نیستند ... یا فیلم جشن تولد یا مهمانی ای که هر دسته از افراد برگزار می کنند را به راحتی پخش می کنی تنها جهت دیدن و لذت بردن لحظه ای؟ ... آن هم دختران و زنانی بی گناه و بی خبر از همه جا ... شاید فردی از روی لج بازی این فیلم را پخش کند و تو هم می شوی هم دست او و همه آن افراد را بد کار معرفی می کنی و خودت را طبرئه می کنی. افرادی که ممکن است از آن فیلم برداری بی خبر باشند و یا اصلا با خبر باشند تو با چه حکمی به خودت اجازه می دهی به آن ها نگاه کنی؟ (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     قصد من این نیست که بخواهم بگویم من پاک و مومن هستم و تو یا افراد امثال تو کثیف و مطرود هستید ... این گفته ها بار ها و بار ها در فکر و ذهنم مرور می شد و دیگر طاقت نیاوردم که بیان نکنم ... و خودت هم می دانی که حق با من است ... منظور از من من نوعی است ... نه تنها شخص خودم ... مطمئن باش این درد و دلی که با تو کردم از زبان هزاران فرد خنجر خورده ای است که دیگر هیچ جایگاهی برای خود در اجتماع نمی بیند و شاید هم دیگر وجود خارجی نداشته باشد که بخواهد جایگاه برای خود در نظر بگیرد. می دونی؟ از نظر من گاهی همین دندان آبی کوچک (Bluetooth) تبدیل به دندان هایی قرمز رنگ (Redtooth) می شود و ذره ذره از زندگی و وجود فردی را به شیوه ای وحشتناک و خونین می جود و از بین می برد. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

     پس بیدار شو ... از این خوابی که سراسر لجن زار و سیاهی است بیدار شو و خودت را پیدا کن ... به سال های قبل بازگرد ... ببین چه بودی و چه کاره بودی و الآن چه کاره هستی؟ باور کن هیچ حقی برای تو صادر نشده است که این کار را انجام بدهی ... باور کن اگر به سال های قبل بازگردی هیچ ضرری شامل حالت نمی شود ... باور کن اگر دست از این کار بکشی احساس سبکی و رضایت و آرامش داری ... اما متأسفانه سن انجام این کار به دبستان و راهنمایی هم رسیده است و اگر از این سن کم جلوگیری نشود عاقبتی بسیار اندوه بار در انتظارشان است ... مطمئن باش که این عمل نا به جای تو بازخوردی بسیار درد آور برایت به همراه دارد ... این را نمی توانی انکار کنی ... حالا درست است که زمان و نحوه بازخورد عملت نا مشخص است اما منتظر باش ... همان طور که جواب کارهای زیبا و پسندیده ات را به بهترین نحو و زیباترین احساس می بینی. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

**** به عنوان یک دوست ... خالصانه خواهشمندم و التماس می کنم قبل از اینکه بخواهی فیلم یا عکسی را پخش کنی یا حتی ببینی (با علم به اینکه می دانی این فیلم چیست و تجاوزی به حریم خصوصی افراد است) یک لحظه با خودت بگو دارم چه کار می کنم؟ به چه حقی؟ کی یا چی به من این اجازه را داده است؟ آخر انسان دارای عقل و درک و فهم است ... پس هر کاری که انجام می دهد دلیل و نتیجه سودمند دارد ... نتیجه سود مند این کار چیست ... بیا و مثل همیشه آیین پاک و زیبای انسانی را حفظ کن و از تکثیر ناجوانمردانه فیلم و عکس های خصوصی و افراد مشهور پرهیز کن. (خود خواه نباش ... به چه حقی؟)

/ 0 نظر / 21 بازدید