شايد وقتی ديگر ... ؟!

Article

     طی سال‌ های اخير و با رشد استفاده از اينترنت در كشور ميزان فيلترينگ سايت ‌های اينترنتی مغاير با فرهنگ كشور نيز افزايش يافته تا جايي كه دامنه ی فيلتر كردن سايت ‌های غیراخلاقی تا مسدود شدن بسياری از سايت ‌های علمی، خبری و اطلاع ‌رسانی سالم گسترش داده شده است.

     به ‌رغم موافقت ‌هايی كه برای فيلتر شدن سايت‌ های غیر اخلاقی در اينترنت از سوی مسوولان وكارشناسان وجود دارد، موضوع فيلترينگ اشتباهی موجب نارضايتی بسياری از كاربران اينترنت در داخل كشور است.

     رمضان‌علی صادق ‌زاده، نايب رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس ديروز (چهارشنبه ـ ۰۷/۰۲/۱۳۸۵) در نطق پيش از دستور خود در مجلس با اشاره به لزوم ضابطه‌ مند شدن فيلترينگ در كشور گفت: نبايد به بهانه ی وجود سايت ‌های غيراخلاقی در اينترنت كشور را از اقيانوس اطلاعات موجود در فضای اينترنت محروم كرد.

     وی همچنین افزود: فيلترينگ بايد ضابطه ‌مند باشد و از مديريتی واحد پيروي كند و نبايد به صورت سليقه ‌ای و بدون نظارت كارشناسی انجام پذيرد.

     گفتنی است علاوه بر فيلترشدن اشتباه بسياری از سايت ‌های علمی و خبری و وجود مشكلاتی كه برای فيلترشدن هماهنگ و ضابطه ‌مند سايت‌ های اينترنتی وجود دارد، برخي از شركت‌ های ارائه ‌دهنده ی خدمات اينترنتی نيز در اين ميان به دلايلی نا معلوم اقدام به مسدود كردن برخی سايت ‌ها می ‌كنند؛ چنان چه اخيرا شركت پارس ‌آنلاين به دليل وجود نقص فنی اقدام به مسدود كردن چندين سايت اينترنتی كرده است.
 

لزوم بازنگری قانون عدم استفاده از تجهيزات ماهواره

     با توجه به اينكه اخيرا طرح جريمه ی 5 ميليون ‌تومانی برای كسانی كه از ماهواره استفاده مي ‌كنند به مجلس ارسال شده رييس كميته ی مخابرات مجلس بازنگری در قانون عدم استفاده از تجهيزات ماهواره را ضروری اعلام كرده است.

     نايب رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس اعلام كرد: قانون منع استفاده از تجهيزات ماهواره كارآيي خود را از دست داده است و نبايد به خاطر چندين كانال غيرمنطبق با بافت فرهنگی كشور خود را از استفاده از فضای اطلاعات محروم كنيم. وي معتقد است: استفاده از تلويزيون و ويدئو كابلی از ابتدايی ‌ترين روش‌ های جايگزين ماهواره است كه در صورت راه ‌اندازی نيازی به منع قانونی استفاده از ماهواره نيست.

     وی افزود: استفاده از تلويزيون و ويدئو كابلي به دليل هزينه بالای راه‌ اندازی به اجرا درنيامده است كه مجلس معتقد است با واگذاری به بخش خصوصی مشكل هزينه برطرف می ‌شود.

منبع: IT Iran به نقل از دنیای اقتصاد

* حتما نظر خود را درباره ی اين مطلب ارسال نماييد. *

 

/ 0 نظر / 35 بازدید